Taşınmazlar / Finans


2023 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2022 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2021 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2020 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2019 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2018 bilanço tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.
2017 gelir tablosuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 


AHMET ANDİÇEN KANSER HASTANESİ

Çankaya ilçesi, Kültür mahallesi hudutlari içinde yeralan, Ankara Büyüksehir Belediyesine ait 6491 ada, 1 no'lu (eski 5727 ada, 1 no'lu) parseldeki arsa; üzerine Kanser Hastanesi yapilmak kosuluyla, 15.3.1952 tarihi itibariyle, 99 yillik intifa hakki tesis edilerek, Kurumumuza tahsis edilmistir.

30 Mayis 1955 tarihinde zamanin Cumhurbaskani Sayin Celal Bayar tarafindan temeli atilan bu kiymetli arsa üzerine bir hastane insasi; devletten ve hayirsever vatandaslardan destek alinarak merhum Ahmet Andiçen'in çok büyük katkilari ile Prof. Dr. Orhan Toygar, Prof. Dr. Irfan Titiz, Prof. Dr. Necati Eranil, Prof. Dr. Izzet Kantemir ve Prof. Dr. Muhittin Ülker'in Genel Baskanligindaki Yönetim Kurullarinin özverili çalismalari sonucu gerçeklestirilmis ve zamanin Basbakani Sayin Ismet Inönü tarafindan 23 Nisan 1962 tarihinde hizmete açilmistir. Merhum Ahmet Andiçen'in unutulamayacak büyük katkilari nedeniyle Türkiye'mizin bu ilk kanser hastanesine "Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Ahmet Andiçen Kanser Hastanesi" adi verilmistir. Insaatin basladigi tarihten açilisina kadar yine hayirsever kisi ve kuruluslarin katkilari devam etmis ve iç donaniminin tamamlanmasi, odalarin tefrisi (oda tefris eden kisilerin isimleri bu odalara verilmistir), bazi alet ve edevatin temini suretiyle hastane; daha iyi hizmet verebilecek bir düzeye getirilmistir.

Ancak, hergün biraz daha artan bu hastaliga daha nitelikli hizmet verebilmeyi gündeminde tutan o dönemin Kurum Baskani Prof. Dr. Muhittin Ülker ile yönetim kurulu arkadaslari yine halkin ve devletin destegini saglamak suretiyle bir poliklinik, idare bölümleri, laboratuvar ve isin tedavi ünitelerini kapsayan ve 16 Mayis 1963 tarihinde ihale edilerek 1965 yilinda hizmete açilan ek insaati gerçeklestirmistir.

Daha sonra Saglik Bakanliginca yeni cihazlarla donatilan bu ek bina "T.C. Saglik Bakanligi, Kanser Erken Tani, Tarama ve Mamografi Merkezi" olarak hizmete alinmistir. Halen bu iki tesis, Saglik Bakanligi tarafindan isletilmektedir.

AHMET ANDİÇEN BİYOGRAFİSİ

8 subat 1908 tarihinde Saray Bosna sehrinde dogmus, 12 yasinda Askeri Mizika Okulu'na girmistir. Büyük kabiliyetinden dolayi Zagrep Müzik Akademisi'ne nakledilmis ve 1925 yilinda akademiden mezun olmustur. Mezuniyetinden sonra Macaristan'da özel bir akademide flüt ihtisasi yaparak Prag Akademisi'ne nakille 1928 yilinda yüksek virtüöz olarak mezun olmustur. Yugoslavya'da birçok askeri bando ve orkestralarda sef olarak vazife yapmis, 1930 yilinda Kral Aleksandra'nin maiyetine alinmis ve Saray Orkestrasi'nda 1934 senesine kadar sef muavini olarak çalismistir. Kemalist düsüncelerinden ve Türkiye'ye karsi bagliligindan birkaç kere tevkif edilmistir. Askeri ve siyasi hükümlü olarak o zamanin Yugoslavya Büyük Elçisi olan Ali Haydar Aktay tarafindan Bulgaristan'a kaçirilmis, 27 gün Bulgaristan'da kalarak gereken belgelerin Bulgaristan'daki Türkiye Büyük Elçisi tarafindan saglanmasi sonucu 12 Agustos 1934'te Türkiye'ye gelmistir. 1934 Eylül'ünde Gazi Mustafa Kemal'le görüsmesini müteakip, Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrasi ve Riyaseti Cumhur Armoni Mizikasi'na Ögretmen olarak atanmistir. Bu görevini 1949 yilina kadar sürdürmüs, daha sonra sihhi sebeplerden dolayi emekliye sevk edilmistir. Atatürk, kendisini vatanina hizmet etmek için yemin etmis biri olarak kabul ettiginden, ona ANDIÇEN soyadini vermistir. Kendisi Atatürk'ün takdirine layik oldugunu, memleketi için yaptigi islerle defalarca kanitlamistir. Bunlarin içinde, önce Sincan'da 1952'de bir cami yaptirmistir. 14 Ocak 1955 tarihinde Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'ne üye olan ve kurumda aktif görevlerde bulunan Andiçen,kurumdaki asil üyeligini vefatina kadar sürdürmüstür. 1955 yilinda temelini zamanin Cumhurbaskani Sayin Celal Bayar'in attigi, Ankara'nin Incesu semtinde faaliyetine devam eden, Türkiye'nin ilk kanser hastanesi (Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Ahmet Andiçen Kanser Hastanesi) Ahmet Andiçen'in büyük katkilari ile insa edilmistir. Daha sonra 1957'de Sincan'da Ahmet Andiçen Ortaokulu'nun temelini atmis, 1958'de bu okul devrin Basbakani Sayin Adnan Menderes tarafindan ögretime açilmistir. Ankara Valiligi kanali ile Sincan Fatih Mahallesinde Ahmet Andiçen Ilkokulu'nu yaptirmistir. Birçok okulun ve üniversitenin birinci, ikinci, üçüncülerine tesvik amaciyla ödüller vermistir. 1963 yilinda Atatürk heykeli kampanyasina istirak ederek, birçok okulda Atatürk büstleri yaptirmistir. 1991 yilinda ögretime açilan Yildiz Ahmet Andiçen Ilkögretim Okulu ile Sincan Ahmet Andiçen Ticaret Lisesi eserleri arasindadir. 1 Ekim 1991 günü 83 yasinda vefat eden Ahmet Andiçen 2 Ekim 1991 günü Sincan'da topraga verilmistir. Kendisini rahmet ve saygiyla aniyoruz.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ GAZİANTEP ONKOLOJİ HASTANESİ

Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Celal Dogan'in Gaziantep ili Sahinbey ilçesi, 2. Bölge, K.Kizilhisar köyü hudutlari içinde 03.07.1998 tarihinde Kurumumuza mülkiyetini devrettigi 20.799m2'lik arsa üzerine Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Gaziantep Onkoloji Hastanesi insaati tamamlanmistir. Gaziantep Subemizin öncülügü ile temeli 1999 yilinda atilan hastane, bir bölge hastanesi konumunda olup, 24 bin metrekare alan üzerinde 10 bin metrekare kapali alanli ve 5 katli insa edilmis, 102 yatak kapasitelidir ve modern cihazlarla donatilmistir. Gaziantep Üniversitesi Gazintep Onkoloji Hastanesi 2 Aralik 2006 tarihinde yapilan açilisla halkimizin hizmetine girmistir. Isletmesi Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi tarafindan yapilmaktadir.