Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

İMKANSIZ DEĞİL!

 • Sağlıklı yaşamayı seçmek

  Sağlıklı yaşamayı seçmek

 • Erken tanı sağlamak

  Erken tanı sağlamak

 • Herkes için tedavi

  Herkes için tedavi

 • Yaşam kalitesi

  Yaşam kalitesi

İSTATİSTİKLER

TÜRKİYE KANSER İSTATİSTİKLERİ

Türkiye'de Kanser Istatistikleri Kanser, Türkiye'de 1982 yilinda 1593 sayili Umumi Hifzisihha Kanunu'nun 57. Maddesi geregince "bildirimi zorunlu hastaliklar listesi"ne alinmis olmasina ragmen ülkemizde gerçek kanser insidansi hiç bilinmemektedir. Saglik Bakanligi 1983'te tüm ülke için "pasif kanser kayit sistemi" kurmus fakat bildirime dayali bu sistemde beklenenin dörtte biri kadar bilgi elde edilmistir. Bu nedenle ülke çapinda ama güvenilirligi olmayan veri toplamak yerine, cografi sinirlari ve nüfusu belirlenen bir alanda aktif olarak toplanacak verilerle bir kanser kayit sistemi olusturulmasi amaci ile 1992 yilinda "Kanser Kayit ve Insidans" projesi baslatilmis ve Trabzon, Edirne, Izmir, Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakir, Sivas ve Erzurum'da kanser kayit merkezi kurulmustur. Fakat bu sistemin 1993-1994 yillarina ait ilk sonuçlarinda da beklenen ve rapor edilen hastalar arasinda büyük farklar oldugu görülmüstür. 1993 yilinda Saglik kuruluslarindan Kanserle Savas Dairesi'ne bildirimi yapilan kanser vakalarinin degerlendirilmesi sonucunda 23100 kanser vakasinin 22079'u degerlendirilmis (çift veri girisi ayiklandiktan sonra), ülkemizde kanser insidansi yüzbinde 36.7 olarak tesbit edilmistir. Yapilan arastirmalara göre yüzbinde 100-150 olmasi gerektigi hesaplanan Türkiye genelinde beklenen kanser insidansina ulasilamamistir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
DÜNYA KANSER İSTATİSTİKLERİ

Kanser, günümüzün en önemli saglik sorunlarindan biridir. Sik görülmesi ve öldürücülügünün yüksek olmasi nedeniyle de bir halk sagligi sorunudur. Tani olanaklarinin gelismesi ve saglik kuruluslarindan yararlanma olanaklarinin artmasi ile her yil daha çok kanser vakasi teshis edilmektedir. Ayrica enfeksiyon hastaliklarinin kontrol altina alinmasi; diger hastaliklara karsi etkin tedavi yöntemlerinin kullanima girmesi ve yasam standardinin yükselmesi ile ortalama yasam süresinin uzamasi, dolayisi ile yasli nüfusun artmasi; toplumun bilgi seviyesinin yükselmesi ve kanser tedavisindeki gelismeler sebebi ile daha çok hastanin hekime basvurmasi ve gelisen teknoloji ile çevresel karsinojenlere maruziyetin artisi kanser sikligini arttiran etkenlerdir.

Ülkemizde 1970'li yillarda sebebi bilinen ölümler arasinda 4. sirada yer alan kanser, son yillarda kardiyovasküler sistem hastaliklarindan sonra 2. siraya yükselmistir. Kanserin ölüm nedenleri arasindaki yeri bilinmesine ragmen hastaligin görülme sikligi konusunda güvenilir bilgi mevcut degildir. Kanser, Saglik Bakanligi'na "bildirimi zorunlu" bir hastalik olmasina ragmen ülkemizde gerçek kanser insidansi bilinmemektedir. Gelismekte olan ülkelerde kanser istatistikleri kisitli kaynaklarin ekonomik kullanimi ve kanser kontrol stratejilerinin planlanmasi açisindan önemlidir. Ayrica kanser istatistikleri, belirli kanser türlerinin dagilimi, hastaliga yakalanan bireylerin sosyodemografik özellikleri (yas, cinsiyet, etnik grup, din, meslek gibi), bölgeler arasi farkliliklar ve zamanla degisimleri ortaya koyarak kansere yol açan risk faktörlerinin belirlenmesinde ve ileride kanser gelisiminin engellenmesinde kullanilir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.