Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

İMKANSIZ DEĞİL!

 • Sağlıklı yaşamayı seçmek

  Sağlıklı yaşamayı seçmek

 • Erken tanı sağlamak

  Erken tanı sağlamak

 • Herkes için tedavi

  Herkes için tedavi

 • Yaşam kalitesi

  Yaşam kalitesi

Avrupa Kanser Örgütleri Birliği(ECL)

Kansere Karşı Avrupa Kodu


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Genel Başkanımız Prof.Dr.M.Tezer KUTLUK, Avrupa Kanser Ligi - ECL (Association of European Cancer Leagues) Başkanlığına seçilmiştir.

Genel Baskanimiz Prof.Dr.M.Tezer KUTLUK, Avrupa Kanser Ligi - ECL (Association of European Cancer Leagues) Baskanligina seçilmistir.Dernegimiz Genel Baskani Prof.Dr.M.Tezer Kutluk, 17.Ekim.2009 tarihinde Amsterdam/Hollanda'da yapilan Genel Kurul sonucunda, Avrupa Kanser Ligi - ECL (Association of European Cancer Leagues) Baskanligina seçilmistir.Prof. Dr. Tezer Kutluk, Avrupa Kanser Ligleri Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi

Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü ve ayni zamanda Türk Kanser Arastirma Savas Kurumu Dernegi'nin baskani Prof. Dr. Tezer Kutluk, 23 Ekim 2006 tarihinde Avrupa Kanser Ligleri Yönetim Kurulu Üyeligine seçildi. Uzun yillardir kanser konusunda çalismalarda bulunan Prof. Kutluk, 1985 yilindan beri Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'nde gönüllü olarak çalismakta ve 2004 yilindan itibaren bu kurumun baskanligini yapmaktadir. 1969'dan beri Uluslar arasi Kanser Savas Örgütü üyesi olan Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi 2003 yilindan itibaren Avrupa Kanser Ligleri üyeligine kabul edilmistir. Prof. Kutluk, 2006 yili Haziran ayinda Uluslar arasi Kanser Savas Örgütü'nün "Üyelik" komitesine seçilmis, 2006 Ekim ayinda da Avrupa Kanser Ligleri'nin Yönetim Kurulu üyeligine seçilmistir.

Avrupa Kanser Ligi 1980'de kurulmus, Avrupa'dan 20'yi askin ülkeden 31 kanser örgütünün üyesi oldugu, kanser kontrolü ile ugrasan profesyoneller ile hasta örgütlerinin üyesi oldugu bir sivil toplum örgütüdür. Üye cemiyetler arasinda bilgi ve deneyim paylasimi, kanserin önlenmesi, hasta haklari ve diger kanser kontrolüne yönelik birçok aktiviteyi yürütmektedir.

Onkoloji Enstitüsü Müdürü ve Onkoloji Hastanesi Bashekimi Prof. Dr. M. Tezer Kutluk Haziran 2006'da Uluslar arasi Kanser Savas Örgütü (UICC) "Membership" (Üyelik) komitesine, Ekim 2006'da Avrupa Kanser Ligleri Yönetim Kurulu üyeligine seçilmistir.The Association of European Cancer Leagues, ECL

Yönetim Kurulumuzun 4 Eylül 2003 tarih ve 13 nolu karari uyarinca Avrupa Kanser Ligi'ne (ECL, Association of European Cancer Leagues) yaptigimiz üyelik basvurusu, ECL Yönetim Kurulu'nun 4 Agustos 2003 tarihli toplantisinda uygun bulunmus olup, ECL Genel Kurulu'nun onayina sunulmasi kararlastirilmistir.

18 Ekim 2003 Cumartesi günü Viyana'da, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. M. Tezer Kutluk'un katilmis oldugu ECL Genel Kurul Toplantisinda üyeligimiz onaylanarak Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Avrupa Kanser Ligi'ne üye olarak kabul edilmistir.

Kanserli Hasta Haklari Avrupa Kilavuzu Basin Bildirisi
Kanserli Hasta Haklari (Avrupa Kilavuzu)

ECL üyesi Kuruluslarin listesi:

- Austrian Cancer Society - Vienna,
- Flemish Cancer League - Belgian,
- Belgian Federation Against Cancer - Belgien,
- Cyprus Association of Cancer Patients and Friends - Zypem,
- The Cyprus Anti-Cancer Society - Zypem,
- Liga Proti Rakovine Praha-Czech Republic, Danish Cancer Society - Danemark,
- Estonian Cancer Society Estonien,
- The Faroe Cancer Society - Faroe Insel,
- Cancer Society of Finland - Finland, Ligue Nationale contre le Cancer - Frankreich,
- Deutsche Krebsgesellschaft - Deutschland,
- Hellenic Cancer Society - Griechenland,
- Hellenic Society of Oncology - Grinchenland,
- Hungarian League Against Cancer - Ungarn,
- The Icelandic Cancer Society - Iceland,
- Irish Cancer Society - Irland,
- Lega Italiana per la lotta contro i tumori-Italien,
- Fondation Luxembourgeoise contre le Cancer - Luxemburg,
- Comprehensive Cancer Centre North Netherlands - Niederlande,
- The Dutch Cancer Society - Niederlande,
- Norwegian Cancer Society - Norwegen,
- Polish Anti-Cancer Committee - Polen,
- Liga Portuguesa contra o Cancro - Portugal,
- League Against Cancer in Slovakia- Slovakei,
- Association of Sloivenian Cancer Societies - Slovenien,
- Asociacion Espanola contra el Cancer - Spanien,
- Swedish Cancer Society -Schweden,
- Swiss Cancer League - Schweiz,
- The Ulster Cancer Foundation - UK,
- Cancer Research UK - UK,
- Macmillan Cancer Relief - UK,
- UICC/ECL EU Liasion Office, Brüssel - Belgien,
- Turkish Association for Cancer Reserach and Control (Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurum Dernegi)dir.Avrupa Kanser Birliği 2006 Genel Kurulu Yapıldı

Bu yilki Avrupa Kanser Ligleri Yillik toplantisi ve genel kurulunda alti konu öncekli olarak ele alindi. Kanser Hastalari Haklari, Pahali Ilaçlarin Teminininde Avrupa'nin Rolü, Kanser Hastalarinin Rehabilitasyonu, Tütün kontrolu, Tamamlayici ve Alternatif Tip, Hasta Organizasyonlari ve Sponsorlari. Toplantinin ilk gününde, bu basliklarin sunumunun ardindan birligin etkinliklerini gelistirmek üzere yeni projeler üzerinde görüsmeler yapildi. Bu görüsmeler, ayrica genel kurulun sonraki günkü Gelecek Yönelimleri toplantisi üzerine gündem maddeleri girdisi sagladi.

ECL'nin genel kurulu, ertesi gün gerçeklestirildi. Bu toplantida öne çikan kisim, üç yeni yönetim kurulu üyesinin adayligi ve takdimiydi. Belçika Kanser Birligi'nden Sophie Cocquyt, Türkiye Kanser Arastirmalari Dernegi'nden Tezer Kutluk ve MacMillan Kanser Yardimi'ndan (Büyük Britanya) Jessica Corner. Yeni Baskan Cora Honing; Yeni Baskan Yardimcisi Gudrun Agnarsdottir ve yeni Sayman Sophie Cocquyt'a tebrikler sunuldu. Ayrilan üyeler Bruno Meili, Arlene Spiers ve Claire Naud'a veda edildi ve tesekkürler sunuldu. ECL'yi, kimi zor ve geçis dönemleri de dahil olmak üzere uzun yillar yöneten Bruno Meili'ye özel olarak tesekkürler sunuldu. Gelecek yönelimleri için genel kurul girdi sagladi ve Yönetim Kurulu'nun Ocak sonunda, somut önerilerle bir araya gelmesi kararlastirildi.