Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

İMKANSIZ DEĞİL!

 • Sağlıklı yaşamayı seçmek

  Sağlıklı yaşamayı seçmek

 • Erken tanı sağlamak

  Erken tanı sağlamak

 • Herkes için tedavi

  Herkes için tedavi

 • Yaşam kalitesi

  Yaşam kalitesi

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ KAMPANYAMIZA KATILIN!Dünya Kanser Kontrol Örgütü tarafından 160’dan fazla ülkede yürütülen Dünya Kanser Günü kampanyası ‘yapabiliriz, yapabilirim’ sloganı ile herkesin birlikte ya da tek tek küresel kanser yükünü azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor. Sivil toplum, uluslarası kuruluşlar, resmi kuruluşlar, akademisyenler, kansere karşı mücadele edenler, hastalar ve yakınları herkes dünya kanser gününe katılıyor. Kanser herkesi farklı şekillerde etkiler ve insanlar hastalığın bireyler, aileler ve toplumlar üzerindeki etkisini azaltmak için harekete geçme gücüne sahiptir. Bu yıl yapabiliriz yapabilirim sloganı altında Dünya Kanser Günü’nün ana temasının fiziksel aktivite ve sporu desteklemek, ancak yapabiliriz yapabilirim sloganı ile farklı mesajlar ve konular işleniyor. 4 Şubat 2015 Dünya Kanser Günü

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir.

Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır. Biz Dünya Kanser Günü'nde sizlere kanserle mücadele etmek ve bu konuda mesajları yaymak için daha da büyük bir platform sunarak rol oynayabileceğimizi düşünüyoruz. Bilgi almak, kişisel risk faktörlerini ortadan kaldırmak veya çabalarımıza destek vermek için bu web sitesinde gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

KANSER EFSANELERİ
Dünya Kanser Günü kanser hakkında bilgilerimiz artırmak, yanlış bilinenleri düzeltmek amacı ile tek bütün dünyada ortak bir ses çıkartmak için önemli bir fırsattır. Dünyanın her tarafında bu yıl kanser hakkında yanlış bilinen, efsanelere odaklanıyoruz.
Yanlış bilinenlere karşı, doğruyu ve gerçeği kanıtlarıyla öğrenmek için lütfen www.dunyakansergunu.org4 Şubat 2014 Dünya Kanser Günü : KANSER EFSANELERİ

 • Kanseri konuşmak zorunda değiliz
  EFSANE 1 : Kanseri konuşmak zorunda değiliz.
 • Kanserin belirti ve bulguları yoktur
  EFSANE 2 : Kanserin belirti ve bulguları yoktur.
 • Kanserle ilgili yapabileceğim hiç birşey yok
  EFSANE 3 : Kanserle ilgili yapabileceğim hiç birşey yok.
 • Kanser tedavisi güvencem yok
  EFSANE 4 : Kanser tedavisi güvencem yok.4 Şubat 2012 Dünya Kanser Günü: KANSER ÖNLENEBİLİR

4 Subat 2012 Dünya Kanser Günü: KANSER ÖNLENEBILIRDünyada her yil 12.7 milyon insana kanser tanisi konulmakta ve 7.6 milyonu kanserden ölmektedir. Önlem alinmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yilinda 26 milyon yeni tani kanser vakasina ve 17 milyon ölüme ulasacagi tahmin edilmektedir. Kanserde en hizli artis ise ülkemizin de içinde bulundugu düsük ve orta gelirli ülkelerde olacaktir.

Bu konunun en iyi yönü ise kanserlerin %30-%40'inin potansiyel olarak önlenebilir olmasidir. Tütün kullanimi, asiri alkol tüketimi, günese fazla maruz kalma ve obezite ile iliskili kanserler için risk, bu risk faktörlerinden kaçinilmasi yaninda saglikli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi saglikli yasam davranislarinin benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltilabilmektedir.

Dünya Kanser Günü, bu yil tüm dünyada, 100'den fazla ülkede 500'e yakin üye kurulusu bünyesinde toplayan, Dünya Kanser Bildirgesi yoluyla kansere karsi küresel savasta en önde gelen uluslararasi sivil toplum kurulusu olan Uluslararasi Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliginde "Kanser önlenebilir" slogani altinda yürütülmektedir. Ülkemizde de Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi, Dünya Kanser Gününde "Kanser önlenebilir" kampanyasi yürütmektedir. "Kanser önlenebilir kampanyasi" kanserden korunma ve hayat boyu kanser riskini azaltmaya yönelik düzenlenmis olup kanserle savasta desteklerinizi bekliyoruz.

Bunun için Dünya Kanser Bildirgesini imzalayabilir, siz de destek olabilirsiniz.

- Dünya Kanser Bildirgesi
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Afis
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür A44 Şubat Dünya Kanser Günü Posterleri

- 4 Subat Dünya Kanser Günü Afis
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür A4Dünya Kanser Günü - 4 Şubat 2009

DOGRU BESIN BOL HAREKETLE GÜLÜMSE GELECEGINETÜRK KANSER ARASTIRMA VE SAVAS KURUMU DERNEGI (TKASK)
ULUSLARARASI KANSER SAVAS ÖRGÜTÜ (UICC)


"DOGRU BESIN BOL HAREKETLE GÜLÜMSE GELECEGINE"
Hareketli ve saglikli çocuklugumu seviyorum


Uluslararasi Kanserle Savas Örgütü (UICC) aralarinda Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'ninde (TKASK) bulundugu 100’ü askin ülke ve 300'ü askin üye örgütü ile kanserle savas konusunda kampanyalar düzenlemektedir. Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Derneginin yillardir Türkiye genelinde yürüttügü 4 Subat Dünya Kanser Gününün bu yilki konusu "Dogru Besin Bol Hareketle Gülümse Gelecegine" olarak belirlenmistir.

GELIN HEP BIRLIKTE, ÇOCUKLARIMIZA SAGLIKLI BIR GELECEK SUNALIM

- Dünya Kanser Günü 2009 Brosür
- Dünya Kanser Günü 2009 Afis
- Asiri Kilo, Obezite Ve Kanser
- Saglikli Beslenme Için Çocuklari Özendirmek
- Fiziksel Aktivite


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Dünya Kanser Günü - 4 Şubat 2008

Türk Kanser Arastirma Ve Savas Kurumu (TKASK) 4 Subat Dünya Kanser Günü kampanyalarini, üyesi oldugu Dünya Kanser Savas Örgütü UICC ile birlikte etkin olarak gerçeklestirmektedir.

Kanser konusunda bilinçlendirme çalismalari için bu yilin temasi "Pasif içicilik ve çocuklar" olarak belirlenmis ve Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu, bu yilin slogani olarak "SIGARANI SÖNDÜR,YÜZÜMÜ GÜLDÜR"ü belirlemistir.

TKASK toplumun her kesimine ve her yas grubuna ulasmaya çalisarak konuyla ilgili konferanslar vermekte, yazili ve görsel basin yoluyla genis kitlelere seslenmeyi hedefleyerek bilinçlendirme görevini sürdürmektedir.

Türk Kanser Arastirma Ve Savas Kurumu, yarinlarimiz olan çocuklarimiza ,saglikli bir gelecek sunabilmek için herkesi bu kampanyaya destek olmaya davet etmektedir.

PASIF IÇICILIKTEN KORUNMAK IÇIN HAVALANDIRMA YETERLI BIR YÖNTEM DEGILDIR.

Kapali alanlarda çocuklarin maruz kaldiklari tütün ürünleri ve sigara dumani onlarin pasif içici olmalarina sebep olmakta ve hem çocukluk hem de eriskinlik yillarinda, ciddi saglik risklerini beraberinde getirmektedir. Pasif içicilige neden olan tütün ürünleri ve sigara dumani, baska bir adiyla çevresel tütün dumani,akcigerlerden çikan dumandan,hem de sigaradan nefes çekilmedigi zaman ucundan çikan dumandan olusur.

Çevresel tütün ürünleri ve sigara dumani toksik ve kansere neden olan yüzlerce kimyasal içerir.

Pasif içiciligin azi çogu olmaz.Hepsi zararlidir.

Dünyadaki çocuklarin % 50'si pasif içici durumundadir

Sigara içme yasaklari, halka açik alanlar ve isyerlerinde çocuklari pasif içicilikten korur

Evler, çocuklarin sigara kullanicisi aileleriyle ve diger eriskinlerle en çok zaman harcadiklari ortamlardir.Bu yüzden de pasif içiciligin en çok meydana geldigi yerlerdir.

Çocuklarin bulundugu tüm tasitlarda tütün ürünleri yasaklanmalidir.

Egitim kurumlari, okullar ve çocuk bakimi yapilan tesisler sigarayi tamamen yasaklamali ve % 100 sigarasiz ortamlar olusturmalidirlar.

Egitici kampanyalarla bireyler, pasif içiciligin çocuklara verdigi zararla ilgili egitilmeli ve evin bu zarara maruz kalmak için çok önemli bir yer oldugu anlatilmalidir.Insanlar evlerini tütünsüz,saglikli bir ortama dönüstürmek için yönlendirilmelidirler.

Egitici kampanyalarin yaninda,s igara paketlerinin üzerinde de pasif içiciligin çocuklara olan zararlarini anlatan uyarilar olmalidir.

PASIF IÇICILIGIN RISKLERI

- Düsük kilolu dogum
- Ani bebek ölümü sendromu
- Kulak iltihabi
- Akcigerlerin az gelismesi
- Bronsit ve zatürre
- Astim, öksürük ve hiriltili soluma

Çocukken çevresel tütün ürünlerine ve sigara dumanina maruz kalmak,hem çocukluk hemde eriskinlik dönemlerinde, solunum ile ilgili problemlerin olusmasina yol açabilir.

- Tanitim Filmi


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.4 Şubat Dünya Kanser Günü - YARIN İÇİN BUGÜN

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi (TKASKD), 4 Subat Dünya Kanser Günü dolayisiyla YARIN IÇIN BUGÜN! Sloganiyla Türkiye genelinde bir kampanya baslatmistir. Kampanyada kansersiz bir gelecek için çocuklarin ve gençlerin egitimi amaç edinilmistir. Türkiye'de kanserle savas konusunda birçok aktivite düzenleyen ve kansersiz bir gelecek için ailelerin, çocuklarin ve gençlerin egitimi ve dogru bilgilendirilmelerinin hastaligin önlenmesi ve erken teshis açisindan çok önemli oldugunu belirten Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi bu seneki etkinliklerinde de kanserin önlenebilir bir hastalik oldugunu vurgulamistir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Çocukluk Çağı Kanserleri Erken Teşhisle Tedavi Edilebilir

Çocukluk çagi kanserleri erken teshisle tedavi edilebilir.Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu'nun da üyesi oldugu Uluslararasi Kanser Savas Örgütü (UICC), 4 Subat 2006 Dünya Kanser Günü'nün temasini "Uzat elini" sloganiyla "Çocuk Kanserleri" olarak belirlemistir. 80 ülkeden 270 kurulusun üye oldugu dünyadaki en büyük, bagimsiz, kar amaci gütmeyen kanserle savas örgütü olan UICC'nin temel amaci gelecek nesillere kanserden arindirilmis bir dünya birakmaktir. Subat ayi boyunca dünya çapindaki tüm üyeler, çesitli egitim aktiviteleri ve bilgilendirme toplantilari düzenleyerek, ebeveynleri çocukluk kanseriyle savasta erken teshisin önemi konusunda egittiler.

Dünyada 0-14 yas grubu çocuklarda kanser en yaygin ikinci ölüm nedenidir. Istatistiklere göre tüm dünyada her yil 160 bin çocuk kanser tanisi almakta ve bu çocuklarin 90 bini kaybedilmektedir. Son 40 içinde yapilan bilimsel çalismalar sayesinde, erken teshis yoluyla çocukluk çagi kanserleri artik büyük oranda tedavi edilebilmektedir.

Bilimsel çalismalarin yüz güldürücü sonuçlar vermesine ragmen çocukluk çagi kanserlerinde hayatta kalma orani ülkeden ülkeye degismektedir. Gelismis ülkelerde bu çocuklarin %80'i sagliklarina yeniden kavusurken, gelismekte olan ülkelerde bu rakam %50'lere düsmektedir.

Gelismis ülkelerde kanserli her dört çocuktan üçü teshisten sonraki 5 yil içinde sagligina kavusmaktadir. Oysa gelismekte olan ülkelerde kanser teshisi alan her iki çocuktan biri, geç teshis konulmasi ya da tedavi görme sansina sahip olmamalari nedeniyle kaybedilmektedir. Dünya Kanser Günü nedeniyle düzenlenen kampanyalarin amaci, bu büyük farka dikkat çekmek ve kanserli her çocugun erken teshis ve tedavide esit sansa kavusmasi için global çözümler üretilmesini saglamaktir. Çünkü, kanserden kurtulmak istisna degil, bir kural olmalidir.

Ülkemizde, Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu tarafindan düzenlenen Dünya Kanser Günü etkinlikleri, çocukluk kanserlerinde erken teshisin önemini vurgulayarak aileleri ve kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedeflemektedir.

1947 yilinda Ankara'da kurulan Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu (TKASK) kanserle savasin ancak halk egitimiyle ve bilimsel arastirmalarin artirilmasi ile kazanilabilecegine inanmaktadir. Bu amaçla pek çok okul, kurum, kurulus ve organizasyonda bilinçlendirme toplantilari yapmakta ve seminerler düzenlemektedir. Kurum, kanser konusunda bilimsel bilgi üretiminin ve paylasiminin artirilmasi çalismalarin yapmakta, tibbi ve sosyal bilgiler üretmekte ve arastirmalar yapmaktadir. Ayrica, kanserli hastalara psikososyal destek saglanmasina yönelik aktiviteler düzenlemektedir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.4 Şubat Dünya Kanser Günü: KANSER ÖNLENEBİLİR

4 Subat 2012 Dünya Kanser Günü: KANSER ÖNLENEBILIRDünyada her yil 12.7 milyon kisiye kanser tanisi konulmakta ve 7.6 milyon kisi kanserden ölmektedir. Önlem alinmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yilinda 26 milyon yeni tani kanser vakasina ve 17 milyon ölüme ulasacagi tahmin edilmektedir. Kanserde en hizli artis ise ülkemizin de içinde bulundugu düsük ve orta gelirli ülkelerde olacaktir.
Bu konunun en iyi yönü ise kanserlerin %30-%40'inin potansiyel olarak önlenebilir olmasidir. Tütün kullanimi, asiri alkol tüketimi, günese fazla maruz kalma ve obezite ile iliskili kanserler için risk, bu risk faktörlerinden kaçinilmasi yaninda saglikli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi saglikli yasam davranislarinin benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltilabilmektedir.
Dünya Kanser Günü, bu yil tüm dünyada, 100'den fazla ülkede 300'ün üzerinde üye kurulusu bünyesinde toplayan, Dünya Kanser Deklarasyonu yoluyla kansere karsi küresel savasta en önde gelen uluslararasi sivil toplum kurulusu olan Uluslararasi Kanser Savas Örgütü (UICC) önderliginde "Kanser önlenebilir" slogani altinda yürütülmektedir. Ülkemizde de Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi, Dünya Kanser Gününde "Kanser önlenebilir" kampanyasi yürütmektedir. "Kanser önlenebilir kampanyasi" kanserden korunma ve hayat boyu kanser riskini azaltmaya yönelik düzenlenmis olup kanserle savasta desteklerinizi bekliyoruz. Bunun için Dünya Kanser Bildirgesini imzalayabilirsiniz.

- Uluslararasi Kanser Savas Örgütünün(UICC) çagrisi
- Dünya Kanser Bildirgesi
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Afis
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür
- 4 Subat Dünya Kanser Günü Brosür A4