Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

İMKANSIZ DEĞİL!

 • Sağlıklı yaşamayı seçmek

  Sağlıklı yaşamayı seçmek

 • Erken tanı sağlamak

  Erken tanı sağlamak

 • Herkes için tedavi

  Herkes için tedavi

 • Yaşam kalitesi

  Yaşam kalitesi

HABERLER


SEMPOZYUMA DAVET

Değerli Meslektaşlarımız,

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’ nin ev sahipliği ile "4. Karadeniz Onkoloji Sempozyumu" 29 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihleri arasında Trabzon, Grand Zorlu Otel de gerçekleşecektir.Sizleri yurdumuzun doğal güzelliği kadar tarihi zenginlikleriyle ünlü olan Trabzon’da ağırlamak ve güncel bilgilerin konuşulup, tartışılacağı toplantımızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.Kongremiz katılımınız ve değerli katkılarınızla zenginleşecektir.

Sevgi ve Saygılarımızla,
Prof. Dr. Fazıl Aydın
Prof. Dr. Feyyaz Özdemir
Prof. Dr. Halil Kavgacı

DÜZENLEME KURULU

Prof. Dr. Fazıl Aydın
Prof. Dr. Feyyaz Özdemir
Prof. Dr. Halil Kavgacı
Prof. Dr. Yavuz Özoran
Prof. Dr. Abdulkadir Reis


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Hr+Her2- Metastatik Meme Kanseri Tedavisindeki Etki Mekanizmaları


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ KAMPANYAMIZA KATILIN!
Dünya Kanser Kontrol Örgütü tarafından 160’dan fazla ülkede yürütülen Dünya Kanser Günü kampanyası ‘yapabiliriz, yapabilirim’ sloganı ile herkesin birlikte ya da tek tek küresel kanser yükünü azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor. Sivil toplum, uluslarası kuruluşlar, resmi kuruluşlar, akademisyenler, kansere karşı mücadele edenler, hastalar ve yakınları herkes dünya kanser gününe katılıyor. Kanser herkesi farklı şekillerde etkiler ve insanlar hastalığın bireyler, aileler ve toplumlar üzerindeki etkisini azaltmak için harekete geçme gücüne sahiptir. Bu yıl yapabiliriz yapabilirim sloganı altında Dünya Kanser Günü’nün ana temasının fiziksel aktivite ve sporu desteklemek, ancak yapabiliriz yapabilirim sloganı ile farklı mesajlar ve konular işleniyor.

Daha fazla bilgi için www.dunyakansergunu.org sitesinden broşürlere ulaşabilirsiniz. 


ACI KAYBIMIZ

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sezai Yaman Hocamız’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Cenazesi 21.11.2016 da Kocatepe Camii’inde kılınacak öğle namazını takiben Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecektir.
Üyelerimize, camiamıza ve ailesine başsağlığı dileriz.
 
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Yönetim Kurulu


Kansere Karşı Avrupa Kodu

Kanserden korunmanın 12 yolunu gösteriyor.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'nden 2014 Kanser Araştırması

UICC Başkanı Prof.Dr. Tezer Kutluk: "Yeni çözümler umut veriyor"

Prof. Dr. Tezer Kutluk'un başkanlığını yürüttüğü Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'nin araştırması, Türkiye'de insanların kanseri en önemli sağlık sorunu olarak gördüklerini ancak tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu düşündüklerini ortaya koydu. Öte yandan insanların kanser hastalığının tedavisinde çok önemli bir aşama olan tarama ve erken teşhis konularında çok da titiz davranmadığı görülüyor.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.6.Avrupa Tütün ve Sağlık Kongresi ECTOH (6th European Tobacco or Health Conference)

26-29 Mart 2014 tarihlerinde The Marmara Otel Istanbul'da düzenlenen 6.Avrupa Tütün ve Saglik Kongresi ECTOH (6th European Tobacco or Health Conference) Avrupa Birligi Saglik Bakani Tonio Borg ve dünya çapinda taninan yabanci uzmanlarin katilimiyla Dernegimizin ev sahipliginde, Avrupa Kanser Dernekleri Birligi (Association for European Cancer Leagues, ECL) ve Sigara ve Saglik Ulusal Komitesi (SSUK) isbirliginde gerçeklesen 46 farkli ülkeden yaklasik 500 kisinin katildigi kongrede, 20. yüzyilda 100 milyon kisinin ölmesine neden gösterilen tütünün her boyutu tartisilmistir.


4 Şubat 2015 Dünya Kanser Günü

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir.

Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır. Biz Dünya Kanser Günü'nde sizlere kanserle mücadele etmek ve bu konuda mesajları yaymak için daha da büyük bir platform sunarak rol oynayabileceğimizi düşünüyoruz. Bilgi almak, kişisel risk faktörlerini ortadan kaldırmak veya çabalarımıza destek vermek için bu web sitesinde gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İMKANSIZ DEĞİL!
Kanser Günü'nün 2015 yılı ana konusu olarak seçilen "İmkansız Değil" başlığı altında kansere karşı temel çözümlerin var olduğu ve ulaşılabilirliği öne çıkarılmaktadır. Bu kampanya kapsamında kanserden korunma, erken tanı, tedavi konusunda bilinenlerin nası hayata geçirilebileceği değerlendirilmekte ve küresel düzeyde kanser yükünün ve etkilerinin azaltılması hedeflenmektedir.

Odaklanılan 4 alan şunlardır:

Sağlıklı yaşamayı seçmek, İmkansız Değil! Erken tanı sağlamak, İmkansız Değil! Herkes için tedavi, İmkansız Değil! Yaşam kalitesi, İmkansız Değil!


6. Avrupa Tütün ya da Sağlık kongresi (ECTOH 2014, European Conference on Tobacco or Health)

Istanbul'da 2014 yilinda düzenlenecek olan "6. Avrupa Tütün ya da Saglik kongresine (ECTOH 2014, European Conference on Tobacco or Health") ait ana programa ulasmak için www.ectoh.org.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Kadın Kanserlerine Dur! Diyen Yürüyüş

Yillardir kadin kanserlerine karsi yürütülen sivil toplum hareketlerini ve egitimlerini bir adim ileri tasimayi amaçlamaktadir. Kadinlarin, kadin kanserleri konusunda bilmesi gereken temel noktalarin anlatilmasinin yani sira korunmak için yapilmasi gerekenlerin paylasildigi sosyal bir platformda sekillenen etkinligin adi "Globeathon"dur. Bugün 65'ten fazla ülkenin katiliminin saglandigi, dünya çapinda bir farkindalik etkinligi olan Globeathon'un adi, küresel anlamindaki "global" kelimesi ile yürüme, kosma gibi aktiviteleri içeren "maraton" kelimelerinin birlesiminden gelmektedir. Globeathon 2013'ün 29 Eylül Pazar günü bütün dünyada en az 1-4 saatlik yürüyüs ve kosu etkinligi olmasi planlanmaktadir. Sosyal aglar (https://www.facebook.com/globeathonturkiye) üzerinden yürütülecek plana göre Dünya'nin en dogusundan en batisina kadar yerel saatlere göre yapilan etkinlikler es zamanli olarak paylasilacaktir. 28 Eylül gecesinden baslayarak 29 Eylül gecesine kadar devam eden 24 saatlik dilim boyunca, Amerika'da bulunan Beyaz Saray etrafinda gerçeklestirilecek olan yürüyüs, etkinligin önemli ayaklarindan birini olusturacaktir. T.C Saglik Bakanligi Türkiye Halk Sagligi Kurumu Kanser Daire Baskanliginin Kadin Kanserleri'ne yönelik farkindaligi arttirmak amaciyla Türkiye ayagini düzenleyecegi bu uluslararasi etkinlik 29 Eylül 2013 tarihinde saat 09.30'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu'nda gerçeklestirilecektir. Tüm halkimiz davetlidir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.6. Avrupa Tütün ya da Sağlık kongresi (ECTOH 2014, European Conference on Tobacco or Health)

Istanbul'da 2014 yilinda düzenlenecek olan "6. Avrupa Tütün ya da Saglik kongresi (ECTOH 2014, European Conference on Tobacco or Health" bildiri kabulune basladi. www.ectoh.org.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.TAPDK, Tütün Kontrolü Kamuoyu Bilgilendirmesi, (PITOC - Public Information Tobacco Control)

Tütün katki maddeleri hakkinda bilgilere TAPDK'nun http://www.tapdk.gov.tr/pitoc_anasayfa.asp web sayfasindan ulasabilirsiniz.

(Bilgilendirme notunun sol tarafinda yer alan linklere tiklayarak (15 farkli katki maddesi hakkinda) her bir katki maddesi hakkinda yapilan açiklamalara ulasabilirsiniz.)


Tütün Kullanımı Azalıyor

TÜIK 2012 yili Tütün kullanim verilerini açikladi.

Türkiye istatistik kurumunun 2012 yili tütün kullanimi ile ilgili verilerine TÜIK'in ilgili basin bülteninden http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13142 adresinde ulasabilirsiniz.


Prof. Dr. Tezer Kutluk, UICC, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanlığına seçildi.

Kurumumuzun Önceki Dönem Baskani ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünyada kendi alaninda en eski ve en büyük sivil toplum kuruluslarindan Uluslararasi Kanser Savas Örgütü'ne (UICC) baskan seçildi. UICC tarihinde ilk defa bir Türk bilim adami, Hacettepe üniversitesi Ögretim üyesi Tezer Kutluk dernegin seçilmis baskani olarak belirlendi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Bitkisel Ürünler ve Sağlık Bilimsel Çerçeve ve Etik Açısından Yaklaşım


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.5. Uluslararası Beslenme ve Kanser Kongresi

Firat Üniversitesi tarafindan 09-11.Eylül.2012 tarihleri arasinda Elazig Akgün Hotel'de 5.Uluslararasi Beslenme ve Kanser Kongresi (5th International Congress on Nutrition and Cancer) düzenlenecektir.

Daha fazla bilgi için:

www.nutritioncancer2012.org web sitesinden yararlanabilirsiniz.


10 Kasım Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü

Nöroendokrin Tümörlerde (NET)
Erken Teshis Hayat Kurtariyor

Nöroendokrin kanserinin erken tanisi ve dogru tedavi ile Hastalarin tedavisi mümkün

Nöroendokrin Tümör (NET) ile mücadele eden Dünya NET Örgütü, 2010 yilinda 10 Kasim Günü'nü Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkindalik Günü olarak ilan etti. Erken tani ve dogru tedavinin önemini vurgulamak amaci ile düzenlenen organizasyonlar ve toplantilar ile hastalar, hasta yakinlari, saglik hizmetleri uzmanlari ve toplumun diger üyelerinin, NET kanserleri hakkinda bilgilendirilmesi, erken teshisin önemi, dogru tedavi yöntemleri ve tedaviye erisimin gerekliligi konularinda bilinçlendirilmesi amaçlaniyor.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Dünya Kanser Bildirgesi

Dünya Kanser Bildirgesi 2008, Uluslararasi Kanser Savas Örgütü (UICC) tarafindan hazirlanmistir. 2008 yili Dünya Kanser Zirvesinde kabul edilmis ve 2008 yili Dünya Kanser Kongresince desteklenmistir.

Dünya Kanser Bildirgesi 2008, kanser konusunda savunuculuk yapanlarin ulusal, bölgesel ve uluslar arasi düzeyde politikacilarin büyüyen kanser krizine dikkatini çekmelerine yardim edecek bir araçtir. Dünyada gelecek kusaklar için kanseri bir tehdit olmakta çikarmayi vizyon edinmis olan tüm kitalardan vakif ve dernekler, resmi ve sivil kuruluslar, profesyonel örgütler özel sektör, akademik çevreler arasindaki bir uzlasiyi ifade etmektir. Uluslar arasi Kanser Savas Örgütü (UICC) kendini küresel kanser kontrolüne adamis, Dünya'nin en önde gelen kanser örgütüdür. UICC, dünya Kanser Bildirgesi "çerçevesindeki" güç birliklerini desteklemektedir. Birlikte çalisarak, 2020 yili hedeflerine ulasmak için planlanan öncelikli eylemleri daha kolay uygulayabiliriz.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Duyuru

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Terry Fox Kanser Arastirma Destekleri Fonu için; Aralik 2010 döneminde kaynak yetersizligi nedeniyle proje basvurusu kabul edilmemektedir.

Bilgilerinize Sunulur.


AACR'in yayını CR hakkında bilgi:

AACR (American Association for Cancer Research)'in yayini CR hakkinda bilgi:

Kanser Arastirmalari için Amerikan Birligi'nin (American Association for Cancer Research) insanlar ve kanserde gelismeler konusunda ödüllü yayini olan CR, uluslararasi ödüllü yayini olan CR, uluslararasi kanserli hastalar, kanserden kurtulanlar, danismanlar ve saglik bakimi profesyonelleri için yayinlarina digital abonelik önermektedir.

CR'i digital ortamda bulabileceginiz web sitesi:

www.crmagazine-digital.org/crmagazine/sample

CR her sayisinda kanser arastirmalari ile ilgili son haberleri bildirir ve kanserden kurtulan kisilerin ümit verici hikayelerini paylasir.

Bilim ve sevgiyi birlestirerek, CR kanseri anlasilir hale getirir.

Yayinin digital baskisi ile ilgili abonelikler https://www.pubservice.com/casubnew.aspx Web sitesinde satin alinabilir.

Yazili ve digital aboneliklere CR'in www.crmagazine.org web sitesinden ulasilabilir.


Duyuru

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Terry Fox Kanser Arastirma Destekleri Fonu için; Haziran 2009 döneminde kaynak yetersizligi nedeniyle proje basvurusu kabul edilmemektedir.

Bilgilerinize sunulur.


Film Festivali: Gerçek yaşamlar film şeridinde

27-31 Agustos 2008'de Dünya Kanser Örgütü tarafindan Cenevre'de düzenlenen Kanser Kongresi sirasinda bir ilk daha gerçeklesti. Kanser konusunda bir film festivali düzenlendi. Kurum Genel Baskanimiz Prof. Dr. Tezer Kutluk'un da jüri üyesi oldugu festivale farkli kategorilerden 19 ülkeden 250 film katildi. Finale 33 film kaldi. Ve Büyük ödülü, 21 yasinda kansere yakalan Isviçreli bir gencin arkadasi ile birlikte kendi hayatini çektigi "Chrigu" adli film kazandi. 30 Agustos'taki ödül töreninde kazananlara ödülleri verildi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Yaz geliyor, Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmaya hazır mısınız?

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurmunun üyesi oldugu Avrupa Kanser Örgütleri Birligi (ECL) "Günesten Korunma Önerileri"ni hazirladi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.KML ve GİST hastalıkları hakkında kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bölümler yayına açılmıştır

Türk Kanser Savas Kurumu web sitesinde Kronik Myeloid Lösemi ve Gastro Intestinal Stromal Tümör hastaliklari hakkinda kamuoyunu bilgilendirme amaçli bölümler yayina açilmistir.

Bu bölümler KML ve GIST tani ve tedavisi hakkinda detayli bilgileri sunma amaciyla birlikte KML ve GIST hastalarinin baslarindan geçenleri ayni hastaliga sahip diger kisilerle paylasarak destek saglanmasi amaciyla da hizmet verecektir.

Hasta ve hasta yakinlarinin KML ve GIST hakkindaki sorularina yanit bulmasi, hastalik tani ve tedavi sürecinde yasadiklarini birbirleriyle paylasmasi hedeflenmistir.


Acı Kaybımız

M.Tarik IMAMOGLU
Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'nin Genel Koordinatörü M.Tarik IMAMOGLU'nu kaybetmis olmanin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Degerli kisiligi, çaliskanligi, çalismalarimiza vermis oldugu destek ve katkilariyla her zaman saygiyla hatirlayacagiz. Kendisine Allah'tan rahmet, Imamoglu ailesine ve tüm dostlarina bassagligi dileriz.

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi
Yönetim Kurulu


Cenazesi 7.Eylül.2007 Cuma günü Ankara'da Kocatepe Camii'nde kilinan ögle namazini müteakip Karsiyaka Mezarligi'na defnedilmistir.


'Avonla Sağlığa Yolculuk' Söyleşileri

Türk Kadinlarini meme kanseri konusunda bilinçlendirmek amaci ile hayata geçirilen sosyal sorumluluk çalismalarindan biri olan "Avon'la Sagliga Yolculuk" projesi kapsaminda "Meme kanserinde erken teshisin önemi" konulu halka açik bilinçlendirme söylesisi 12 ve 13 Agustos tarihlerinde Iskenderun'un Arsuz yöresinde gerçeklestirildi.

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'ni temsilen Genel Baskan Prof. Tezer Kutluk ve Genel Sekreter Prof. Dr. Suayib Yalçin'in katildigi toplantiya, Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dali'ndan Prof. Dr. Iskender Sayek, Avonlar Sagliga Yolculuk Gönüllü elçilerinden Gazeteciler Ahu Özyurt ve Özlem Gürses katildilar. Konusmacilar meme kanserinden korunma ve erken teshis konusunda toplantiya katilan bölge halkini karsilikli soru cevaplarla bilgilendirdiler. Avon Halkla Iliskiler Sorumlusu Melis Atabek ise Avon'la Sagliga Yolculuk projesini tanitarak, Etkinlikler kapsaminda Arsuz bölgesinde 500 kadina ücretsiz mamografi yaptirildigini ayrica Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu ile birlikte yürüttükleri Türkiye de bir ilk olan "Meme Kanseri Bilgilendirme" hattinin 13 Agustos'ta hizmete girdigini açikladi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Dünya Tütünsüz Günü

Tüm kapali alanlarda, kamusal alanlarda %100 tütünsüz bir ortam istiyoruz!

TÜTÜN KANSERIN EN BIRINCI NEDENIDIR! Kanserden Korunabilirsiniz...


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Meme Kanseri ve Mamografi

Meme kanseri tüm dünyada kadinlarda sik görülen kanser türlerindendir. Amerika Birlesik Devletlerinde de kadinlarda en sik görülen kanserdir ve kanserle iliskili ölümler arasinda akciger kanserinden sonra ikinci siradadir. Mamografi 50-69 yas arasindaki kadinlarin meme kanserinden ölüm riskini % 20-35, 40-49 yas arasindaki kadinlarin % 20 oraninda azaltmaktadir. Bu açidan meme kanserinin erken tanisinda tavsiye edilmektedir. "Amerikan Tip Birligi" ve "Amerikan Kanser Cemiyeti" gibi örgütler yapilma sikligi konusunda aralarinda bazi farkli görüslere ragmen 40 yaslarindan itibaren mamografi yaptirilmasini önermekte ve desteklemektedirler. Düzenli olarak yaptirilan mamogram ile meme kanseri erken evrelerde yakalanmakta ve kadinlar uzun ve saglikli bir yasam sürme sansina sahip olabilmektedir. 40 yasindan sonra her yil yapilmasi önerilmektedir. Düzenli olarak yaptirilan mamografi meme kanserinin erken teshisi için çok önemlidir.

Meme kanseri riskini artiran bazi faktörler sunlardir:

Yas: Yas ilerledikçe risk artmaktadir.

Aile öyküsü: Yakin akrabalarinda meme veya yumurtalik kanseri olmasi riski artirmaktadir.

Çocuk sayisi: Çocugu olmayan veya ilk çocugunu 30 yaslarindan sonra doguran kadinlarda daha fazla görülmektedir.

Hormon tedavisi: Hormon tedavisi alanlarda daha sik görülmektedir.

Kisisel Öykü: bir memesinde kanser teshisi alanlarda öbüründe görünme olasiligi daha fazladir.

Kanseri önlemek için alinacak tedbirler:

Düzenli fiziksel egzersiz yapmak, saglikli bir vücut agirliginda olmak, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yemek, sigara içmemek, alkol kullanmamak.

Kaynak

MMWR Ocak 26, 2007/56(03),49-51

www.cdc.gov/cancer/breast/fact_breast_health.htm


Kanserin başlıca belirti ve bulguları nelerdir?

Kanserin belirti ve bulgulari köken aldigi doku ve organlara göre degisir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanisi konulabilir.

Su belirtilere dikkat edilmelidir:

• Diskilama ve idrar aliskanliklarinda degisiklikler
• Uzun süren, iyilesmeyen yaralar
• Beklenmeyen kanama ve akintilar
• Meme veya baska organlarda elle hissedilen sislikler
• Yutma güçlügü veya hazimsizlik
• Sigil ve benlerde belirgin degisiklik
• Uzun süren ses kisikligi ve öksürük

Bu bulgular her zaman kanser demek degildir. Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora basvurmayi gerektirirler. Kanser bulasici bir hastalik olmayip, erken tanisi ve tedavisi mümkün bir hastalik gurubudur.


Bir Başarı Öyküsü: 'Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Onkoloji Hastanesi' - Prof.Dr.M.Tezer KUTLUK

Gaziantep tarihinde bir basariya daha imza atti. Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi'nin Gaziantep Subesi, Gaziantep'te bir sivil toplum örgütünün sahip olmasi gereken sorumluluk dogrultusunda yillar önce Gaziantep'ten Ankara, Istanbul ve diger kentlere çok sayida kanserli hastanin gittigi gözleminden hareketle, Gaziantep ve tüm Güneydogu Anadolu'ya modern kanser tani ve tedavi hizmetlerini getirmek için harekete geçti.


Güneydoğu'nun ilk hastanesi: Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Onkoloji Hastanesi - Prof.Dr.L.Sezai YAMAN

73 milyon nüfuslu Ülkemizde kanser konusunda 3 büyük ilimizde Onkoloji konusunda teshis ve tedavi olanaklari oldukça yeterli olmakla beraber, keza Tip Fakültelerimizde kismen basarili olunsa da maalesef çesitli olanaksizliklar, hastalarin maddi imkansizliklari nedeni ile yeterli teshis ve tedaviler yapilamamaktadir.

Her ne kadar Saglik Bakanligi Kanser Savas Dairesince oldukça yogun tempoda hizmet sunmaya gayret edilse de bütçelerde yeterli yatirim yapilmamaktadir. Ortalama 8-10 milyon nüfus için bir Kanser Hastanesi gerekmekte ise de bugüne kadar yeterli bir yatirim yapilmamistir.


Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Onkoloji Hastanesine Yapılan Bağışlar

Bagis listesini haberin detay sayfasindan görüntüleyebilirsiniz.


Küresel Gençlik Tütün Araştırması Türkiye Ayağının Sonuçları

Dünya Saglik Örgütü ve Amerika Hastaliklari Kontrol ve Önleme Merkezinin teknik ve maddi destegi ile Saglik Bakanligi tarafindan Milli Egitim Bakanligi isbirligi içerisinde gerçeklestirilen arastirma sonuçlarina göre ilkögretim 7., 8., Lise 1 ve Hazirlik sinifi ögrencilerinin % 29,3'ü en az bir kez sigara içmeyi denedigini belirtmistir. % 9,1'i halen sigara içmektedir. Sigara içenlerin % 86,6'si fabrikalarda üretilen paket sigaralari içmektedir. Hiç sigara içmemis olanlarin % 7,7'si önümüzdeki yil içmeye baslayabilecegini belirtmistir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Çalık Holding'den Umut Evi'ne Anlamlı Bağış

Çalik Holding, Ankara disindan gelip tedavi almakta olan kanserli hastalar ve yakinlarinin konaklayabilecegi Hacettepe Umut Evi'ne 25.000 dolar bagis yapti.


Sağlık Bakanlığı'nın Karadeniz Bölgesi'nde iki yıldır yürüttüğü "Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması" tamamlandı

Yapilan arastirma sonucunda, Karadeniz'de artan kanser vakalarinin Çernobil faciasiyla birebir iliskisi olmadiginin belirlendigini söyleyen Saglik Bakani Akdag, "sigara, alkol ve yüksek kalorili yiyecekler kanserin asil nedenleri" dedi.


Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Terry Fox Kanser Araştırma Destekleri

Terry Fox'in öyküsü ve Terry Fox Vakfi

Onsekiz yasinda iken 1977 yilinda osteosarkom tanisi alan Kanada'li bir gencin öyküsüdür bu. Hastaligi sirasinda kanserin yol açtigi aciyi ve çaresizligi yasayan Terry Fox, kanserin çaresinin kanser arastirmalarinda oldugunu anlayinca kanser arastirmalarina destek saglamak için kosmayi planlar. Ameliyatindan iki yil sonra "Umut Maratonu" adini verdigi kosu için hazirlanmaya baslar ve 12 Nisan 1980'de kosuya baslar. 143 gün boyunca her gün 42 km kosar. Ancak hastaligin akcigerlere yayilmasi ile kosusu son bulur. Kanada Kanser Cemiyeti, gazete ve televizyonlar, Four Season Otelleri ve diger kuruluslar Terry'nin mücadelesine destek olurlar. Terry bir efsane olur ve ölümünden sonra Terry'nin savasini devam ettirmek için Terry Fox Vakfi kurulur.


Cumhurbaşkanlığına Yapılan Ziyaret

19 Aralik 2005 tarihinde Cumhurbaskani Genel Sekreteri Sn. Kemal Nehrozoglu Kurumumuz Yönetim Kurulu Üyelerinden Sn. Prof.Dr. M. Tezer Kutluk, Sn. Prof.Dr. Dinçer Firat, Sn. Prof.Dr. L. Sezai Yaman, Sn. Prof.Dr. Ali Varan, Sn. Altay Utkan, Kurum üyemiz Sn. Sükrü Er, Hasta Destek Grubu üyelerinden; Sn. Fatma Erten, Sn. Nilgün Çebi, Sn. Tuncay Babali ve Sn. Emrah Ertüzün tarafindan ziyaret edilmistir.


Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Meme kanseri, Amerika Birlesik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve ülkemizde kadinlar arasinda en sik görülen kanserdir. Kadinlarda kanserden ölüm nedenleri arasinda akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer almaktadir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Sigara Dumanından Pasif Etkilenme İnme Riskini de Artırıyor

Sigara dumanindan pasif etkilenmenin akciger kanseri ve kalp hastaligi riskini artirdigi uzunca bir zamandan beri bilinmekteydi. Bu çalismada ilk kez pasif etkilenmenin inme riskini de artirdigi ortaya konmaktadir...


Tütün Kullanımının Değişik Bir Şekli; Nargile

Ülkemizde sigara içiminin oldukça yaygin oldugu pek çok çalisma ile ortaya konmustur. Degisik meslek gruplarinda sigara içenlerin sikligi yüzde 25 ile 74 arasinda degismektedir...


Kanserli Hastaların Hakları (Avrupa Kılavuzu)

Hasta ve saglik çalisanlarinin haklari ve sorumluluklari hakkinda "Avrupa Kanser Ligi, (European Cancer Leagues)" tarafindan hazirlanmistir. (Atina, 16 Ekim 2004)


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Sigara Dumanından Pasif Etkilenme İnme Riskini De Artırıyor

Sigara dumanindan pasif etkilenmenin akciger kanseri ve kalp hastaligi riskini artirdigi uzunca bir zamandan beri bilinmekteydi. Bu çalismada ilk kez pasif etkilenmenin inme riskini de artirdigi ortaya konmaktadir.


Kanser İçin Erken Tanı Önerileri

Kanser taramalari erken tani amaci ile saglikli bireylerde hiç bir belirti ve bulgunun olmadigi dönemde yapilan muayene ya da laboratuvar incelemelerden olusur. Taramanin kimlere yapilacagi konusu ise, hangi hastalik için tarama yapiliyorsa o hastalik için risk tasiyan yas ve cinsteki bireyler dikkate alinarak karar verilir.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Terry Fox Kanser Araştırmaları İçin Destek Fonu

Terry Fox Vakfi – Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu isbirligi ile düzenlenen Terry Fox kosularindan saglanan gelirlerle Kanser Arastirmalari desteklenecektir. Asagida Arastirma Destek Fonu ile ilgili bilgiler ve Basvuru Formu verilmistir. Basvuru kosullari ve ayrintili bilgi için Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu'na müracaat ediniz.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.XVI. Ulusal Kanser Kongresi

XVI. Ulusal Kanser Kongresi 20 - 24 Nisan 2005 tarihleri arasinda Pine Beach City/ Antalya'da yapildi. Baskanligini Sayin Prof. Dr. Ahmet Öber'in yaptigi ve yogun bir katilimin gerçeklestigi kongrenin açilis töreni ödül kazanan çalismalarin sunumu ve ardindan gerçeklestirilen ödül töreni ile devam etti.


Kanserli Hasta Hakları Avrupa Kılavuzu Basın Bildirisi

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumunun'da üyesi oldugu "Avrupa Kanser Örgütleri Birligi, ("European Cancer Leagues , ECL") kanserli hastalarin haklarini gelistirmek amaciyla Avrupa çapinda hazirladigi "Rehber'i (Kilavuz) 8 Aralik 2004'de bir basin bildirisi ile açikladi:


Kanserli Hastaların Hakları (Avrupa Kılavuzu)

Ilgili dökümani belirtilen dosyada bulabilirsiniz.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Kanada Büyükelçisi'nin Kurumumuza Yaptığı Ziyaret

28 Eylül 2005 Çarsamba günü Türkiye'nin Kanada Büyükelçisi Sn. Yves Brodeur ve Siyasi,Basin ve Kültür Asistani Sn. Simin Taylaner Kurumumuzu ziyaret etmislerdir.


Kanada Büyükelçiliğinde Düzenlenen Etkinlik

29 Eylül 2005 Persembe aksami Kanada Büyükelçiligi tarafindan elçilik bahçesinde düzenlenen etkinlige yerli ve yabanci birçok misafir katilmis ayrica Terry Fox T-shirtleri ile yiyecek-içecek satisi da yapilmistir.


ECL Yıllık Genel Kurul Toplantısı

3-6 Kasim 2005 tarihinde Prague - Çekoslovakya'da yapilan ECL (Avrupa Kanser Örgütleri Birligi)'nin yillik Genel Kurul Toplantisi ve Konferansina Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu'nu temsilen Genel Baskanimiz Sn. Prof. Dr. M. Tezer Kutluk katilmistir.


1. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi

Sayin Cumhurbaskanimiz Ahmet Necdet Sezer'in himayelerinde düzenlenen "1. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi" 7 - 8 Nisan 2006 tarihleri arasinda Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu tarafindan Uluslararasi Kanser Savas Örgütü ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü' nün katkilariyla Ankara, Dedeman Otel'de gerçeklestirildi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Kırkdokuzuncu Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel Hamdi Suat Aknar Konferansinin Kirkdokuzuncusu 7 Nisan 2006 tarihinde saat:10.30'da Dedeman Otel - Ankara'da yapildi.


Dünya Kupası Sigarasız Olsun

Dünya Kanser Savas Örgütü UICC, 2006 Dünya Kupasi organizasyonlarinin sigarasiz yapilmasi için kampanya baslatti.


Onkolojide Yeni Gelişmeler Sempozyumu

Karmanos Kanser Enstitüsü, Wayne Devlet Üniversitesi, ve Detroit Tip Merkezi, Detroit, MI, US, Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi, ve Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Antalya Subesinin ortaklasa düzenledigi Onkoloide Yeni Gelismeler adli Uluslararasi Sempozyum, 01 Kasim 2006 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi B Blok Mor Salonda yapilacak.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Meme Kanseri İle Mücadele İçin Sms Yolu İle Bağışlarınızı Bekliyoruz

Avonla sagliga yolculuk projesi kapsaminda Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu'nun meme kanseri konusunda yaptigi "mamografi taramalari" ve "kanser bilgilendirme hizmetlerine" SMS ile bagis yapilabilmektedir.


Duyuru

Türk Kanser Arastirma Ve Savas Kurumu Dernegi Terry Fox Kanser Arastirma Destekleri Fonu Için; Aralik 2009 Dönemine 20.000.-TL Kaynak Ayrilmistir.

Son Proje Basvuru Süresi 15.Aralik.2009'dur.

Bilgilerinize Sunulur.


Kurumumuza Dünya Kanser Örgütünden (UICC) Büyük Ödül

Dernegimize Dünya Kanser Kontrol Örgütünden (UICC) büyük ödül Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi, 125 ülkede 402 örgütün üye oldugu, merkezi Isviçre-Cenevre'de bulunan Dünya Kanser Kontrol Örgütünün 2008 yili "Yilin Kanser Örgütü Ödülü"nü aldi. 27 Agustos 2008 günü Cenevre'deki Dünya Kanser Kongresinde üye örgütlerinin katildigi ödül töreninde ödül, Genel Baskanimiz Prof. Dr. Tezer Kutluk'a verildi.


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Genel Başkanımız Prof. Dr. Tezer Kutluk Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Üyelik Komitesi Başkanlığına seçildi.

Iki yildan beri Dünya Kanser Kontrol Örgütünün yönetim kurulu üyeligini sürdürmekte olan, Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Genel Baskani Prof. Dr. Tezer Kutluk bu örgütün "Üyelik Komitesi Baskanligina" seçildi.


Duyuru

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Dernegi Terry Fox Kanser Arastirma Destekleri Fonu için; Aralik 2010 döneminde kaynak yetersizligi nedeniyle proje basvurusu kabul edilmemektedir.


31 Mayıs 2011 Dünya Sigarasız Günü


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Sağlık Gönüllüleri'den "Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'ne Özel Ödül"

Saglik Gönüllüleri–Türkiye'nin her yil düzenlemekte oldugu Saglikta Sosyal Sorumluluk Ödülleri ödül sürecinde 2011 yili için "Kanser" temasi vurgulanmistir.


Türk Doktorlarına AVON'dan Global Meme Kanseri Burs Programı'na Katılma Fırsatı

"AVON Meme Kanseri ile Mücadele Çalismalari" projesi ile 15 yildir saglik alaninda Türkiye'nin en kapsamli ve uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden birini sürdüren AVON Türkiye, Global AVON Vakfi ile birlikte bu kez de doktorlara meme kanseri ile mücadelelerinde bir gelisim firsati sunuyor. Doktorlar Amerika'da gerçeklesecek burs programi kapsaminda meme kanseriyle ilgili düzenlenecek olan sempozyuma katilacak ve meme kanseriyle ilgili çalismak istedikleri alanda egitim alacak.


Avrupa Kanser Haftası Poster Yarışması

European Week Against Cancer 2012

"Communicating the Code" Youth Competition

Submissions accepted until 17 April 2012


Devamı için ekli dosyayı indiriniz. Acrobat Reader programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.Prof. Elif DAĞLI'ya Anlamlı Ödül

Sigara ve Saglik Ulusal Komitesi Dönem Baskani Prof. Dr. Elif Dagli Uluslararasi Tütün Karsi Kadinlar Örgütünce (International Network of Women against Tobacco) 2012 Yasam Boyu Basari Ödülüne layik görüldü...